Investering for alle

Kameo blev grundlagt i 2014 af Sebastian M. Harung, Helge Lunde og Bjørn Braaten. Via Kameo kan private og professionelle investorer låne penge ud direkte til ejendomsprojekter og virksomheder i vækst til gengæld for en attraktiv rente. Ejendomsudviklere og mindre virksomheder får på den anden side en ny kilde til kapital der gør det muligt at gennemføre flere projekter og vækstinitiativer.

Kameo har siden 2016 haft tilladelse som betalingsinstitut fra det danske finanstilsyn og opererer i Norge og Sverige gennem filialer.

Ejerkredsen består af ansatte, bestyrelsen og en gruppe engle-investorer. Investeringsbanken ABG Sundal Collier er hovedaktionær i Kameo og en vigtig strategisk partner.

Vores team

Urban Stärner

Urban Stärner

Chief Technology Officer

Frode Sørensen

Frode Sørensen

Chief Administrative Officer

frode@kameo.no

Johan Widström - Kameo

Johan Widström

Head of Credit Committee

Jacob Ohlin

Jacob Ohlin

Head of Analysis

jacob@kameo.se

Petter Leidvik

Petter Leidvik

Head of Lending Operations

petter@kameo.se

Sasan Shabani

Sasan Shabani

Head of Business Development

sasan@kameo.se

Linda Borgudd

Linda Borgudd

Head of Marketing

linda@kameo.se

Frode riis andersen

Frode Riis Andersen

Head of Communication

fra@kameo.no

Anna Jebsen

Anna Jebsen

Credit analyst

Barselsorlov

Pia Sørensen

Pia Sørensen

Lending Operations Manager, DK & NO

pia@kameo.dk 

Renate Haraldsen

Renate Haraldsen

Marketing Manager

Barselsorlov

Rashid Khan

Rashid Khan

Senior Developer

rashid@kameo.se

Bestyrelse

Geir B.Olsen bw

Geir B. Olsen

Bestyrelsesformand

Magnus Mivér bw

Magnus Mivér

Bestyrelsesmedlem

Per Flostrand

Per Flostrand

Bestyrelsesmedlem

Sanja Batljan

Sanja Batljan

Bestyrelsesmedlem

Bjørn Braaten

Bjørn Braaten

Bestyrelsesmedlem

Erika Eliasson | Kameo

Erika Eliasson Ekberger

Bestyrelsesmedlem

Mia Batljan

Mia Batljan

Suppleant

Advisory board

Vores værdier

Ansvarlige

Vi står ved vores ansvar overfor både låntagere og investorer. Vi analyserer omhyggeligt alle aspekter af en sag, så vi kan opstille fair betingelser for hvert lån der lægges på platformen.


Personlige

Vi mener at alle kunder, store som små, skal have adgang til god service og personlig betjening. Vi tager alle henvendelser alvorligt og tager os gerne tid til den enkelte.

Åbne

Vi tror på at åbenhed og transparens skaber den tillid vi lever af. Vi lægger vægt på et højt informationsniveau og stor tilgængelighed, så kunder og partnere altid kan få svar på deres spørgsmål.


Inkluderende

Vi bygger vores forretning på et finansmarked for alle. Vi fokuserer på at være imødekommende overfor alle kunder og skabe et inkluderende arbejdsmiljø for vores medarbejdere.