Investering for alle

Kameo blev grundlagt i 2014 af Sebastian M. Harung, Helge Lunde og Bjørn Braaten. Via Kameo kan private og professionelle investorer låne penge ud direkte til ejendomsprojekter og virksomheder i vækst til gengæld for en attraktiv rente. Ejendomsudviklere og mindre virksomheder får på den anden side en ny kilde til kapital der gør det muligt at gennemføre flere projekter og vækstinitiativer.

Kameo har siden 2016 haft tilladelse som betalingsinstitut fra det danske finanstilsyn og opererer i Norge og Sverige gennem filialer.

Ejerkredsen består af ansatte, bestyrelsen og en gruppe engle-investorer. Investeringsbanken ABG Sundal Collier er hovedaktionær i Kameo og en vigtig strategisk partner.

Sebastian Martens Harung, Kameo

"Vi står i døren til det nye finansmarked, og den er åben for dig."

Sebastian Martens Harung, daglig leder og co-founder, Kameo

Vores team

Jesper M Johansen

Jesper M. Johansen

Managing Director, Danmark

jesper@kameo.dk

Fredrik Källgren

Fredrik Källgren

Managing Director, Sverige

fredrik@kameo.se

Linn Hoel Ringvoll

Linn Hoel Ringvoll

CLO og Managing Director, Norge

linn@kameo.no

Pia Sørensen

Pia Sørensen

Customer Success & Compliance

pia@kameo.dk 

Faraz Seyedi

Faraz Seyedi

National Sales & Partner Manager

faraz@kameo.no

Anna

Anna Jebsen

Analytiker

På barselsorlov

 

Renate

Renate Hansine Haraldsen

Marketing Manager

På barselsorlov

Annika Richardsen

Annika Richardsen

Communications Manager

annika@kameo.no

Andrine Bemer

Andrine Bemer

Lending Operations & Crowd Success Manager

andrine@kameo.no

Petter Leidvik

Petter Leidvik

Lending Operations Manager

petter@kameo.se

Jonas Bergman

Jonas Bergman

National Sales & Partner Manager

jonas@kameo.se 

Jacob Ohlin

Jacob Ohlin

Analytiker - Country Lead

jacob@kameo.se

Linda Borgudd

Linda Borgudd

Marketing Project Manager

linda@kameo.se

Amanda Stenius

Amanda Stenius

AML Compliance Officer

amanda@kameo.se

Bestyrelse

Geir B.Olsen bw

Geir B. Olsen

Bestyrelsesformand

Erika Eliasson | Kameo

Erika Eliasson

Bestyrelsesmedlem

Magnus Mivér bw

Magnus Mivér

Bestyrelsesmedlem

Per Flostrand

Per Flostrand

Bestyrelsesmedlem

Sanja Batljan

Sanja Batljan

Bestyrelsesmedlem

Bjørn Braaten

Bjørn Braaten

Bestyrelsesmedlem

Mia Batljan

Mia Batljan

Suppleant

Advisory board

Hvad betyder Kameo?

Kameo logga

Vi mener ikke at banker og andre mellemled skal spille hovedrollen på finansmarkedet. Derfor har vi valgt navnet Kameo.

Kameo er en nordisk variant af det engelske begreb Cameo role der betyder birolle. Tanken er at Kameo skal spille birollen mens vores investorer og låntagere spiller hovedrollen.

Vores værdier

Ansvarlige

Vi står ved vores ansvar overfor både låntagere og investorer. Vi analyserer omhyggeligt alle aspekter af en sag, så vi kan opstille fair betingelser for hvert lån der lægges på platformen.


Personlige

Vi mener at alle kunder, store som små, skal have adgang til god service og personlig betjening. Vi tager alle henvendelser alvorligt og tager os gerne tid til den enkelte.

Åbne

Vi tror på at åbenhed og transparens skaber den tillid vi lever af. Vi lægger vægt på et højt informationsniveau og stor tilgængelighed, så kunder og partnere altid kan få svar på deres spørgsmål.


Inkluderende

Vi bygger vores forretning på et finansmarked for alle. Vi fokuserer på at være imødekommende overfor alle kunder og skabe et inkluderende arbejdsmiljø for vores medarbejdere.

Samarbejdspartnere

  • Brinkmann Kronborg Henriksen
  • Nordic Trustee
  • BankID
  • UC
  • Bisnode
  • Trapets
  • ZWEBB Fintech www.zwebb.com